Testování na GSD IV

English Swedish

[Přeložila Daniela Hypšová, www.nchk.estranky.cz]

Abychom se vyhnuli postiženým koťatům a eventuelně eliminovali mutaci GBE 1 z plemene Norská lesní kočka, potřebujeme testovat DNA všech chovných koček. Při testování DNA také nacházíme zdravé nositele, kteří mohou předávat chorobu na své potomstvo, pokud se páří s jiným nositelem.

Samozřejmě, že kočka musí být testována pouze jednou za život a nemusíte testovat potomky zdravých (homozygotních normálních) rodičů, pokud si jste definitivně jisti rodokmenem.

Jak otestuji svou kočku?

Vzorek DNA odebere váš veterinář speciálním buněčným kartáčkem a uloženým ve zkumavce s ethanolem (testovací soupravy lze obvykle objednat z laboratoře zdarma). Veterinář by měl vyplnit formulář s informacemi o majiteli a identifikací zvířete. Formulář a vzorek se potom zašlou do laboratoře. Také musíte provést bankovní transfer za platbu. Potom za pár dnů obdržíte výsledek z laboratoře.

Uveřejnění výsledku na PawPeds

Genindexe má formulář, kde můžete vyplnit, zdali chcete poslat kopii přímo veřejnému registru nebo ne. Toto nám umožňuje získat spolehlivější statistiku (čti více o tom, proč jsou spolehlivé statistiky důležité). Švédský chovatelský klub Skogkattslingan také má dohodu s Laboklinem na specielním formuláři a ceně, kde také můžete vyjádřit souhlas, že laboratoř zašle výsledek testu registrátorovi zdravotního programu. Další laboratoře, pokud víme, nemají tuto možnost. Musíte tedy potom poslat kopii výsledku registrátorovi osobně.

Výsledek testu zaslaný registrátorovi laboratoří nebude uveřejněn dříve než průměrně za 60 dní poté, kdy jej obdrží majitel. Důvodem je prodlení, které dává majiteli čas informovat kupce koťat a další lidi s příbuznými kočkami o výsledku před tím, než dostanou tuto informaci od jiných osob, které viděly výsledek ve veřejné databázi.

Některé laboratoře provádějí testování na GSD IV:

 • Antagene (Francie), www.antagene.com
 • Genindexe (Francie), www.genindexe.com
  Aby jste si objednali testovací soupravy, email contact@genindexe.com. Pro více informací můžete také kontaktovat Li Sellgren, viz Kontakty.
 • Laboklin (Německo), www.labogen.com
  Chovatelský klub Skogkattslingan má dohodu s Laboklinem, takže jeho členové mohou objednávat testovací soupravy s instrukcemi a specifickým formulářem z klubového obchodu:
  Gun Nilsson
  Björkbackavägen 8
  746 51 Bålsta
  Sweden
  Tel: 0171-555 76 (internationally: +46 171 555 76)
  Email: shop@skogkattslingan.com
  V tomto formuláři můžete podepsat souhlas pro laboratoř, aby poslala výsledek registrátorovi zdravotního programu, takže výsledek bude uveřejněn v databázi PawPeds. Pro členy klubu test stojí 400 SEK.
 • PennGen (USA), link na jejich testovací formulář

Pomoc!

Pokud máte nějaké otázky, prosím neostýchejte se kontaktovat osoby ohledně zdravotního programu!